loading...

نیوزسل

حالا تالار ورجاوند به نمایشگاهی تبدیل شده که در آن می توانید بیشتر با زرتشتیان، سنت ها و آداب دینی شان آشنا شوید. همچنین فرد نگهدار آتش هم باید از ماسک مخصوص استفاده کند تا نفسش به آتش نخورد و آتش پ

حالا تالار ورجاوند به نمایشگاهی تبدیل شده که در آن می توانید بیشتر با زرتشتیان، سنت ها و آداب دینی شان آشنا شوید. همچنین فرد نگهدار آتش هم باید از ماسک مخصوص استفاده کند تا نفسش به آتش نخورد و آتش پاک و منزه را با نفس خود آلوده نکند. ورودی شرقی آتشکده مخصوص زرتشتیان است و بازدیدکنندگان از ورودی غربی وارد میشوند. به سبب آن که در دوران پیش از اسلام گرانیگاه شاهنشاهیهای هخامنشی تا ساسانی، قلمرو غربی این شاهنشاهیها و به خصوص میانرودان بود، این شهر در کانون توجه این دودمانها قرار نداشت. ۶- در دالان مشرف به حیاط در گوشه جنوب غربی مسجد سنگابی وجوددارد که این جملات بر روی آن حک شدهاند: «وقف حضرت امام حسین کرد این حوض را هرکه طمع کند به لعنت خدا گرفتار شود. با توجه به همین امر، ساختمان اصلی کلاه فرنگی تغییرات عمدهای کرد و تالار آیینه، تالار 20 ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آیینه، ایوانهای دو طرف سالن پادشاهی و حوض بزرگی که مقابل تالار قرار دارد، به آن اضافه شد. جمعآوری صندلیهای چهارباغ مصوبه شورای تأمین استان بود و بهصورت موقت انجام شد. در آبان ماه همان سال یک زرتشتی پارسی به نام «همابائی» سرمایهای را برای ساخت این آتشکده در نظر گرفت و قطعه زمینی به بزرگی ۶,۸۸۱ متر مربع را برای اینکار انتخاب کرد که از سوی چند تن از زرتشتیان ایران از جمله برادران امانت به یاد فوت پدرشان «اردشیر مهربان رستم امانت» وقف شده بود. در ادامه این مقاله به جاهای دیدنی شهر یزد اشاره خواهیم کرد.

معمولا ساعت کاری باغ پرندگان در فصلهای مختلف سال، بهدلیل ساعت تاریکی هوا، متفاوت است اما چه اینکه باغ پرندگان اصفهان در زمستان را برای بازدید انتخاب کنید، چه باغ پرندگان اصفهان در تابستان را، مطمئنیم که از تماشای اینهمه زیبایی به وجد خواهید آمد. ترکیب دلانگیز نور و رنگ در این مسجد در یک فضای زیبا و معنوی، لذت عبادت را برای شما دوچندان خواهد کرد. در سال 1318 خورشیدی بود که آقای جمشید امانت، تالار و آب انباری را به یاد همسر خود در مجموعه آتشکده یزد بنا کرد. در سالهای بسیار دور برای روشن کردن آتش، کبریت یا وسیله ای دیگر در اختیار نبود به همین منظور در یک مکان، آتشی همیشه روشن بود تا مردم بتوانند روزانه گُلی از آن آتش برداشته و اجاق خانههای خود را روشن کنند. حالا این شیر و دیوار حذف شده تا گردشگران بتوانند وارد فضای آب انبار شوند. چهار پایه مرکزی بر سطح چهار شیر سنگی استوار هستند. گنبد دوپوسته مسجد جامع یزد با یک لایه بیرونی به قطر ۱۷ متر، سازهای محکم و استوار دارد. به گزارش فرهنگ آفرینان به نقل از خبرگزاری سلام نو، آتشکده نمونهای از نیایشگاههای زرتشتیان است که در آن آتش جایگاه ویژهای دارد و مهمترین نیایشهای دینی از جمله خواندن اوستا و گاتها در آن و در برابر آتش صورت میگیرد. در نگاره فروهر و در قسمت بالای سردر ورودی، کاشیکاری زیبایی توسط هنرمندان یزدی انجام گرفته است، همچنین سنگ هایی که در سرستون ها و سنگ های گلدار پایین دیوار ها استفاده شده است توسط هنرمندان اصفهانی به زیبایی هرچه تمام تر تراشیده شده است و به یزد منتقل شده اند. و این امر نشان دهنده اهمیت بالای این شهر در زمان های مختلف بوده و این امور باعث شده اند تا آثار و مکان های تاریخی زیادی در این شهر به وجود بیاید.

این آتشکده در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۷۸ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و امکان بازدید از آن برای گردشگران وجود دارد. این آتشکده در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. نقش جهان یکی از مهمترین آثار تاریخی در تمام ایران است. چوگان در میدان نقش جهان، منبع عکس: فدراسیون چوگانمیدان نقش جهان امروزه نیز از بزرگترین میدانهای جهان است و از نگاه سفرنویسان خارجی، توصیف زیباییهای آن در وصف نمیگنجد. از جاهای دیدنی اطراف اصفهان، شهر تاریخی و پلکانی ابیانه است که یکی از روستاهای دیدنی اطراف اصفهان بوده و یادآور روستاهای پلکانی غرب ایران است و کوچه پس کوچه گردی هایش، روایتی از پوشش اقوام پر افتخار ایرانی است. خانه دهدشتی ها از جاهای دیدنی شهر اصفهان مربوط به دوره قاجار است و در شهر اصفهان، چهار باغ عباسی، دروازه دولت، خیابان مسجد باب الرحمه کوچه جهان نما، انتهای بنبست دهدشتی، پلاک ۱۱۰ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۱۰۲ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیدهاست. ایسنا/اصفهان روز گذشته خانه تاریخی حاجی شکری که در محدوده خیابان طالقانی و کوی محله نو، بین دوخانه تاریخی «حاج محمدحسین مصورالملکی» و «اکبر طوسی زاده» قرار داشت با اقدام مالک آن بهطور کامل تخریب شد. در ساخت آن به تقلید از معماری ایرانی از دو گنبد و گچ بریها و کاشی کاریهای ایرانی استفاده شد. هیربد نقاب مخصوصی به نام پدام را بر صورت میزند تا از تماس تنفسش با آتش پاک جلوگیری شود. در طول زمان کمی رود انحراف پیدا می کند و این باعث می شود تا قسمت بیرون زده پل در سال 1330 توسط مصطفی خان مستوفی که شهردار وقت اصفهان بوده است تخریب شود .

محله جلفا در جنوب زاینده رود قرار داشت و این پل تنها راه ارتباطی آنها با مردم شهر بود. این آتش مقدس که در زمان ساسانیان و به فرمان موبدِ موبدان «کرتیر» افروخته شده بود و در پرستشگاهی در استخر قرار داشت در گذر تمام این سالها با کوشش زرتشتیان روشن مانده بود، از پیچ و خم روزگار گذشته و اینک در این مکان گمنام قرار گرفت. اشاره کرد. وجود امکانات تفریحی و فضای سرسبز این پارک در کنار دیگر امکانات فرهنگی که در پارک غدیر تعبیه شده است باعث شده تا پارک غدیر به یکی از پارک های محبوب اصفهان تبدیل شود. مهندس پرویز ورجاوند این تالار را بازسازی کرد و عملیات مرمت ساختمان به سبک بناهای قدیمی را در سال 1387 به پایان رساند. استان یزد، چند آتشکدهی معروف زرتشتیان را در خود جای داده است که همین امر از دلایل جذب زرتشتیان سراسر کشور و جهان به این استان زیبا محسوب میشود. این انجمن بین سالهای ۱۳۲۴ تا ۱۳۲۶ هجری قمری یعنی از مهاجرت قم تا به توپ بستن مجلس در محل کاخ چهلستون اصفهان تشکیل شده است. نویسنده در بخش دوم، با اشاره به سرگذشت مهمترین آتشکدههای زرتشتیان، شرحی از انتقال آتش آتشکده آذرفرنبغ در دورههای گوناگون تا دوره معاصر به یزد و مهمترین اقداماتی که در جهت احیای آتش بهرام صورت گرفته،ارائه میدهد. یکی از دیدنیهای این مجموعه وجود یک نخل بزرگ (تابوت چوبی) در قسمت شرقی مجموعه است که برای مراسم سوگواری محرم استفاده میشده و به نام نخل حیدریها شهرت دارد. این بخش از قلب شهر یزد، به سبب معماری سنتی کویری، بادگیرها، ساختار کوچه های تو در تو و باریک به شهرت جهانی رسیده است. استان یزد که در زمینه نخل گردانی شهرت خاصی دارد، بزرگترین و قدیمیترین نخل های کشور را به ویژه در شهرهای تفت، مهریز، زارچ و یزد دارا است.

یکی از مسائلی که باعث شده تا کاخ چهلستون به یکی از بزرگ ترین دیدنی های ایران تبدیل شود، وجود بخش های مختلف در آن است! نور پردازی بسیار جذاب نیز به شکلگیری جذاب ترین مترو این شهر کمک کرده است. با کمی تحقیق در رابطه با این دخمه متوجه خواهید شد که تعداد زیادی دیگری از آن در شهرهای مختلف ایران در ابعاد گوناگون قرار گرفته است و یکی از دلایلی که دخمه زرتشتیان یزد اهمیت بیشتری داشته آن است که کمترین میزان تخریب و بزرگ ترین وسعت دخمه ها در بین دخمه های داخل کشور را داراست، از همین رو در سال ۱۳۷۷ خورشیدی با شماره ۲۰۹۶ به فهرست میراث ملی ایران افزوده گردید. شایق با اشاره به ضرورت توجه به بافت تاریخی و لزوم تهیه طرح ویژه بهمنظور توسعه با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی، خواستار حضور مسئولان استانی در سلسله بازدیدهای بعدی از این منطقه شد. در نمای بیرونی ساختمان آتشکده سنگ نگاره ای از فروهر به زیبایی کار شده و روبروی ساختمان آتشکده حوض بزرگ آب که کف این حوض آب پراز سکه هایی است که بازدید کنندگان آنها رو به حوض انداخته اند. چند جای پا در دیواره آب انبار و حدفاصل دریچه بالا تا کف دیده می شوند که برای ورود افراد در مواقع اضطراری بوده اند. حمامهایی که دیوراهای آنها کاشی نمیشد را آهکاندود و برای تزیین آهکبری میکردند.- از کاشیهایی با طرحهایی از تصاویر انسان، حیوان، طرحهای اسلیمی و گرهچینی استفاده میشد که با کاشیهای استفاده شده در ساختار مدرسه و مسجد تفاوت داشتند.- برای آببندی دیوارها و کف خزینه از ملاط ساروج مخصوصی استفاده میشد؛ زیرا اگر آببندی بهطور صحیح انجام نمیشد، حمام دائما به تعمیرات نیاز پیدا میکرد؛ امری که باعث مراجعه کمتر مشتریان و همچنین افزایش هزینهها میشد. چهارباغ نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اگر توجه و محافظت مردم مانع نمیشد، در همان زمان به کلی از بین میرفت.

در اولین سالی که آکواریوم اصفهان تاسیس شد برای بازدیدکنندگان روز یکشنبه تخفیف بلیط آکواریوم در نظر گرفته میشد تا هم مردم را به دیدن آن تشویق کنند و هم تسهیلی برای بازدیدهای گروهی باشد. این آب انبار و تالار توسط فردی بنام جمشید امانت و برای یادبود همسرش ساخته شد که با گذشت سالیان متوالی ساختمان تالار تخریب شد که بعدها فردی دیگر بنام مهندس ورجاوند بنای ساختمان تالار را بازسازی کرده و به رسم یادبود پدر و مادرش، نام این ساختمان را ورجاوند می گذارد. آنها ابریشم مشخصی میبافند که یزدی/یسدی نامیده میشود و بازرگانان آن را به جاهای مختلف میفرستند. این دخمه در شهر یزد واقع شده و به عنوان یکی از مراکز مهم مذهبی برای زرتشتیان در جهان شناخته میشود. طبق مستندات تاریخی و کتیبههای موجود در این بنای تاریخی، به نظر میرسد عمارت گنبدعالی ابرکوه مربوط به دوران دیلمیان بوده است که البته در بعضی از نوشتهها، زمان ساخت بنا را به دوران سلجوقیان نیز نسبت میدهند؛ ولی در واقع براساس اصول ساخت معماری بنا و شباهت آن به الگوهای معماری برگرفته از ایرانیان پیش از اسلام و تاریخ کتیبه مذکور، به دوران دیلمیان بازمیگردد و عنوان یکی از کمنظیرترین نمونههای معماری ایران کهن را از آن خود کردهاست. در دوران پهلوی با گسترش ساخت و ساز در حومه شهر، ساختمان ها پیرامون باغ را فرا گرفتند و به تدریج باغ به جایی در مرکز شهر یزد تبدیل شد. مسجد جامع اصفهان جز آثار ملی ثبت شد (1310) و هر ساله قسمتی از بودجه دولتی به آن اختصاص داده شده است و در چندین مرحله مرمت انجام گرفته است.در اسفند ماه سال 1363 بود که بمبی از هواپیمای بمب افکن عراقی در شبستان جنوب شرقی افتاد و باعث تخریب کامل این محوطه شد. این اثر در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۴۹ با شمارهٔ ثبت ۹۰۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شدهاست.

نام مجموعه خان یزد بهعنوان یكی از میراث ملی كشور، در تاریخ 21 اردیبهشت سال 1365 هـ.ش با شماره 1709 به ثبت رسیده و در زمره زیباترین جاذبههای گردشگری یزد قرار گرفته است. عکاس: مجتبی عزیزیآبشار پونه زار فریدون شهر از جمله جاذبههای طبیعی بسیار زیبای استان به حساب میآید که هر سال افراد بسیاری از سراسر کشور برای دیدن آن به این منطقه سفر میکنند. هر کدوم از بازیها که بیشتر این ویژگیها رو داشته باشن، اسکیپ روم بهتری هستن. آتشکدهها زیباترین بناهای به جای مانده از دوران باشکوه پرستش ایزد به شمار میروند از این رو با ما همراه باشید و درباره آتشکده یزد؛ جاذبهای بیهمتا و تماشایی بدانید. در این فضا و پیش از ورود به آب انبار با فضایی نمایشگاهی مواجه می شوید و می توانید تصاویری که عکاسان مختلف از موضوعات مرتبط با زرتشتیان ثبت کرده اند را ببینید. زرتشتیان به دخمه مراجعه میکنند تا عبادات و آیینهای مذهبی خود را انجام دهند. از دریچه بالای آب انبار، آب قنات به داخل می آمده است تا مردم به آن دسترسی داشته باشند. پس از ورود به ساختمان، دیوارها را میبینیم که با تصاویر زرتشت و جملههایی از کتاب مقدس اوستا زینت یافتهاند و کمی بعد چشممان به آتش مقدس، روشن میشود. اگر تجربه بازدید از بافت تاریخی یزد را دارید، تجربه خود را با کاربران کجارو به اشتراک بگذارید. این باغ تاریخی به دلیل زیبایی طبیعت و معماری خاص خود مورد توجه گردشگران و مسافران قرار دارد. تور اصفهان عید نوروز جزء تورهای پرطرفداری است که به دلیل تعطیل بودن همه اعضای خانواده اغلب سفرهای خانوادگی صورت می گیرد. این باغ به دلیل دیدن خانواده های ایران سر زنده است، همچنین این کاخ اتفاقات گذشته خود را به نمایش گذاشته و می توانید از محیطی بسیار امن و آرامش بخش نهایت استفاده را ببرید.

زمانی که این آتشکده در فهرست آثار تاریخی کشور رسید، گروهی از زرتشتیان با این موضوع چندان موافق نبودند چراکه معتقد بودند با ورود گردشگران به این مجموعه باعث از بین رفتن آرامش نیایشگران شده و نیز پاکیزگی این مکان که در دین زرتشتی از جایگاه والایی برخوردار است، ازبین میرود.اما به دلیل درخواست زیاد گردشگران برای بازدید از این مکان، بخشی از آن برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است. آثار بسیاری از معماری اسلامی در ایران امروزی و کشورهای همجوار همچون ترکیه و عراق و افغانستان و تاجیکستان و آذربایجان برجای مانده است. میدان امام درواقع محل اتصال چهار بنای تاریخی بینظیر دیگر است، معمولاً مسافرانی که به اصفهان سفر میکنند یک روز خود را به دیدن از میدان امام و آثار باستانی اطرافش اختصاص میدهند. نقشه ی این بنا را مهندسان پارسی کشیدهاند و «ارباب جمشید امانت» سرپرستی و نظارت ساخت این بنا را بر عهده داشت. V را فشار دهید و نقشه مورد نظر کپی شده را با یک کلیک هر کجای ترسیمتان که می خواهید قرار دهید و طرح خود را به زیبایی پرزانته کنید. مهندسان پارسی نقشه این بنا را کشیدند و ارباب جمشید امانت، یکی از برادران امانت، سرپرستی و نظارت بر ساخت آن را بر عهده گرفت.

ساختمان اصلی آتشکده بهگونهای جانمایی و طراحی شده است که بتواند بیشترین بهره را از نور خورشید ببرد و در نتیجه انرژی زیادی در آن باقی بماند. محافظان و نگهبانان این آتش مقدس، با حمله دشمنان در قرن دهم میلادی، این آتش مقدس را به درون غاری بردند و ۳۰ سال در آنجا از آن حفاظت می کردند که پس از آن نیز آن را به روستاهای زرتشتیان بردند، تا ۲ قرن در آنجا ماند؛ اما بدلیل نبودن این آتش در محل اصلی خود و ساختمانی که بتوان از آن به عنوان عبادتگاه استفاده کرد زرتشتیان روستایی ساختند و آتش مقدس را به آنجا بردند تا ۳۰۰ سال که با از هم گسیختگی روابط زرتشتیان این روستا، این آتش را دوباره به خانه ای کوچیک در کوی موبدان یزد بردند تا وقتی که به دستور رضا شاه دستور ساخت آتشکده داده شد. پیش تر گفتیم که جمشید امانت آب انباری را نیز در آتشکده زرتشتیان بنا کرد. این آتش در جایی بلندتر از سطح زمین قرار دارد که یک نفر مسئولیت روشن نگه داشتن آن را بر عهده دارد. با گذر از دَرِ ورودی آتشکده یزد چشمتان به حوضی میافتد که درست روبروی ساختمان اصلی قرار دارد. در دوران صفوی سه شهر تبریز، قزوین و اصفهان به عنوان پایتخت انتخاب شده بودند.

Characters 6 09 شاه عباس به پایتخت خود یعنی اصفهان باز گشت و در بخش جنوبی زاینده رود محلی را به ارامنه بخشید. همچنین در آن دوران، سر در وردی عالی قاپو تنها مسیر برای ورود به میدان نقش جهان بود و فقط افرادی که مورد احترام شاه عباس بودند، حق عبور از این در را داشتند. در بخش دوم آکواریوم اصفهان، شاهد بینظیرترین بخش آن، یعنی تونل آکواریوم خواهید بود. با اینکه روز بارونی اونجا رفته بودیم اما بازم قشنگ بود. اگرچه به نظر میرسد که یزد، شهر دیدنیهای تاریخی باشد؛ اما جالب است بدانید که گردشگری خرید نیز در این شهر کموکاستی نداشته و مراکز خرید و بازارهای متعددی را در این شهر تاریخی کشور خواهید یافت. این میدان در وسط شهر قرار دارد و جاذبههای مهمی از جمله برج ساعت یزد و مسجد جامع یزد را در خود جای داده است. برج خاموشان به عنوان یک میراث فرهنگی و تاریخی در یزد تلفیقی از معماری زیبا و تاریخ دارد و جذابیت زیادی برای گردشگران و علاقهمندان به فرهنگ و تاریخ دارد. امکاناتی مثل پارکینگ، سرویس بهداشتی و فروشگاه نیز برای رفاه حال گردشگران در نظر گرفته شده است و در نتیجه فضای مناسبی برای برپایی بساط پیک نیک در کنار جریان آب وجود دارد. تمام ساختمان های اتشکده ها در هرکجا بدون هیچ زرق و برقی هستند و به صورت ساده ای طراحی شده اند که به ان ها حال و هوایی مقدس بخشیده اند. در طرفین چهلستون های مزبور در سمت مشرق و سمت چپ دالان ورودی مسجد، ساختمان های دوره ی آل مظفر، از قرن هشتم هجری مشاهده می شوند که طاق ها و ستونهای آجری جالب و متنوعی دارند و راهرو جنوب شرقی مسجد، آنها را از ساختمان سلجوقی جدا می کند. میتواند تجربهی خوبی را برای شما فراهم کند.

نیوزسل بازدید : 3523 شنبه 22 مهر 1402 زمان : 21:53 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 133
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 17
 • آی پی دیروز : 33
 • بازدید امروز : 59
 • باردید دیروز : 122
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 597
 • بازدید ماه : 6,560
 • بازدید سال : 52,970
 • بازدید کلی : 101,197