loading...

نیوزسل

به هر حال اگر تماشای ریزش آب از کوه و صخره را دوست دارید، صدای خروش آبشاری پرآب در کوهسار را بشنوید، به سیاهکل در استان گیلان بروید و از آنجا پس از پشت سرگذاشتن مسیری ۲۵ کیلومتری به کنار آبشار لونک

به هر حال اگر تماشای ریزش آب از کوه و صخره را دوست دارید، صدای خروش آبشاری پرآب در کوهسار را بشنوید، به سیاهکل در استان گیلان بروید و از آنجا پس از پشت سرگذاشتن مسیری ۲۵ کیلومتری به کنار آبشار لونک می رسید. جای بسیار زیباست. طبیعت بکر با چشمه های پرآب و زلال. سوباتان در ارتفاع ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است؛ به همین دلیل، زمستانهایی بسیار سرد دارد و حتی در تابستانها هم در برخی نقاط مرتفع هنوز لکههای برف به چشم میخورد. این چشمه در منطقهای سرسبز و با آبوهوایی خنک و عالی قرار گرفته است. با توجه به جاده کوهستانی این ییلاق بهتر است ماشین مناسبی در سفر به همراه داشته باشید. در سوباتان چشمهای وجود داشته که آب آن پس از جوشیدن از دل خاک، دوباره در زمین فرومیرفته است.منبع عکس: خبرگزاری فارس (عکاس: Ali shafiee koli)منطقه ییلاقی سوباتان، برق و گاز ندارد و همچنان صدها خانوار دامدار و عشایر بهشکل سنتی در سیاه چادرها و خانههای گاهگلی و چوبی زندگی میکنند. گفته می شود که دلیل این نام گذاری وجود چشمهای در این روستا بوده که آب آن پس از جوشیدن از دل خاک، دوباره به درون زمین باز میگشته است! در سوباتان چشمهای وجود داشته که آب آن پس از جوشیدن از دل خاک، دوباره در زمین فرومیرفته است. کارشناسان معماری و عمران عقیده دارند که پل ها سازه های عجیبی هستند زیرا در ساخت آنها هم باید طراحی و زیبایی ظاهری را رعایت کرد و هم مساله مقاومت و ایستایی را، چیزهایی که پل ورسک تمام آنها را در خود د ارد . برای رفتن به این پارک باید از جاده چمستان - عامل و از سمت لاویج در جاده آسفالته حرکت کنید.

نمیدانم شما تا کنون به این منطقه از مازندران رفتهاید یا نه، فاصله آبگرم لاویج تا شهر آمل چیزی حدود چهل دقیقه و تقریباً همین فاصله زمانی را با شهر نور دارد. بنابراین بهترین گزینه پاترول و نیسان است تا بتوانید حریف پیچ و خمهای خاکی این جاده شوید. البته ماشینهای سواری به سختی می توانند در این جاده تردد کنند و اکثر مسافرین با ماشینهای کمک دار و وانت نیسان این جاده را طی می کنند . زیرا که با فرا رسیدن فصل پاییز تمامی درختان و پوشش گیاهی این منطقه به رنگ زرد و قرمز تغییر پیدا می کنند و در نتیجه جلوه ای با شکوه را به جنگل می بخشند. لازم به ذکر است که مطالعات ساخت این سد که در سال ۱۳۳۶ شروع شد با شروع عملیات اجرایی آن در شهریور سال ۱۳۷۰ ادامه پیدا کرده و در سال ۱۳۷۵ نیز به پایان رسید. لردگان یکی از زیباترین شهرهای استان چهارمحال و بختیاری است که در فاصله 160 کیلومتری جنوب شهرکرد واقع شده است. این پل یکی از شگفت انگیزترین سازههایی است که در استان اردبیل ساخته شده و طبیعت رویایی و زیبایی را از بلندای آن میتوان دید. ییلاق سوباتان (به زبان تالشی: سووتون) از جاهای دیدنی تالش است و در شمال غرب شهرستان تالش قرار دارد.

پس میتوانیم بگوییم زبان تالشی از زبان ترکی قدیمیتر است. اگر بخواهیم از دیدنی های شگفت انگیز دیگری که در دهستان چلاو وجود دارد بگوییم خالی از لطف است اگر به رودخانه چلورد اشاره نکنیم. عکاس: فرزاد صحراییآبشار ورزان واقع در چهار کیلومتری غرب سوباتان، از دیگر جاذبههایی است که بازدید از آن را نباید از دست بدهید. در ادامه به اختصار به تعدادی از جاذبههای معروف سوباتان اشاره میکنیم تا بازدید از آنها را نیز در برنامهی سفر خود بگنجانید. از سایر جاذبههای گردشگری در نزدیکی منطقه ییلاقی سوباتان میتوان به چمنزار وسیع بیدهدشت (اسبهای وحشی در آن این سو و آن سو میدوند و حوضچه کوچکی هم در میان آن قرار گرفته است)، غار طبیعی گنجخانه (محلیها اعتقادشان بر این است که این غار طلسم شده است)، چشمه باتمان بولاق بین آسبومار و ییلاقات بالادستی ساری بولاق و چم چمی، باغداگول (محل اقامت ایل شاهسون اردبیل، معروف به بهشت گلها)، صخره گنجنامه (با امکان تماشای طلوع و غروب خورشید از بلندایش) و هاچاداشی اشاره کرد. از همان لحظه که کولهپشتی خود را برمیدارید و بند کفشهای خود را بهقصد ماجراجویی در نقاط مختلف ایران میبندید، شما به گوشههایی از بهشت خوانده شدهاید: دیاری منحصربهفرد که طبیعت آن از شمال تا جنوب و از مشرق تا مغرب، پدیدههای شگفتانگیزی را در آغوش گرفته است. این مهندس اتریشی تبار از طرف دولت آلمان مامور شده بود به ایران بیاید تا يكی از سخت ترين پروژه های مهندسی دنيا را در سوادکوه به انجام برساند. با این کار از پل در برابر حملات رودخانه محافظت به عمل میآمد که بعد از گردش قطار در مسیرش، ۱۰۰۰ متر بالاتر رفته تا روی پل قرار گیرد.

درازنو سرزمینی مرتعی به حساب میآید؛ به همین خاطر هم پُر است از انواع گیاهانی که برخی در دسته گیاهان دارویی قرار میگیرند. منبع عکس: سایت آسانگردیسوباتان، یکی از زیباترین مناطق ییلاقی کشور و استان گیلان است که در ۲۲ کیلومتری شهر لیسار و ۳۶ کیلومتری شهر تالش واقع شده است و تا دریاچه نئور، ۲۱ کیلومتر فاصله دارد. طبیعتگردی در ایران، جذابیت فوقالعادهای دارد و تنوع و زیبایی مناظر طبیعی، هر گردشگری را شیفته خود میکند. فاصله تالش تا منطقه تاریخی آق اولر حدود ۳۵ کیلومتر جاده آسفالته است و از آق اولر تا سوباتان حدود ۱۲ کیلومتر جاده خاکی دارد که البته ماشینهای کمک دار و شاسی بلند میتوانند این مسیر را طی کنند . گوشت گوسفند ریز ریز شده و در مخلوطی از روغن و کره سرخ میشود و سپس کمی ماست روی آن میریزند تا روی حرارت ملایم جا بگیرد. گوسفندان رهاشده در سرسبزی چمنزار و حضور اسبهای وحشی زیبا قابی تماشایی از طبیعت بیده پشت به مسافران نشان میدهد. برخی دیگر معتقدند در ایران باستان، ساختمان هایی برج مانند در کنار ورودی شهرها برای نشان دادن مکان اصلی شهر ساخته می شده است تا شهر به راحتی پیدا شود. در مسیر جاده گلستان از زمان های قدیم اصلی ترین مسیر ارتباط استان خراسان با شهرهای شمالی کشور بوده است. اطراف آبشار لوه را جنگلهای هیرکانی شمال با درختان ممرز، توسکا و افرا پوشاندهاند و این منطقه از خوش آب و هواترین بخشهای استان گلستان است. 1. روستای دیلمان یکی از زیباترین ییلاق های استان گیلان و مقصدی محبوب در میان گردشگران طبیعت است. دهانهای به عرض ۳ متر دارد و در گذشته به عنوان پناهگاهی برای یاغیان یا افرادی که فراری بودهاند استفاده میشده است. اگر ماشین شما برای حضور در این جاده پر پیچ و خم مناسب نیست، بهتر است از ماشین های جیپی استفاده کنید که در روستای خیاط محله آماده بردن شما به روستای جواهردشت هستند.

در زمینهای آن کاشته میشوند و مورد بهره برداری قرار میگیرند. بهترین گل گاوزبان در روستای جنت رودبار کاشته میشود و هر سال در ماه خرداد جشنوارهی ملی گل گاوزبان در این روستا بر پا میشود که این جشنواره شامل برنامههایی جهت آشنا کردن مردم با گل گاوزبان، صنایع دستی، شیرینیهای محلی و اجرای موسیقی زنده میباشد. 1. لیسار به سوباتان: فاصله بین لیستار تا منطقه ییلاقی سوباتان از طریق جاده قدیمی، حدوداً 20 کیلومتر میباشد. فاصله لیسار تا ییلاق سوباتان از طریق راه قدیمی حدود ۲۰ کیلومتر است . جواهرده حدود ۸۴ کیلومتر با جواهر دشت فاصله دارد و یکی از روستاهای استان مازندران محسوب میشود. منطقه گردشگری سیاهمزگی به یکی از زیباترین منطق توریستی استان گیلان معروف است. شکردشت که به آن شکردشت سوباتان نیز میگویند، به دشتهای شقایقش معروف است که با خلق منظرهای زیبا، حیرت و شگفتی گردشگران را در پی دارند. در سفر به منطقه جواهردشت و ماندن چندروزه در این ییلاق زیبا، از دیدنیهای اطراف جواهردشت هم دیدن کنید. علاوه بر آبشار شیرز تعداد زیادی چشمه، صخرههای زیبا، پوشش گیاهی متنوع و یک رود نیز در این تنگه وجود دارد که بر زیبایی و سرسبز آن افزوده است. گوری دره به خاطر داشتن گورستانهای هفت هزار ساله از جاهای تماشایی در نزدیکی سوباتان به شمار میرود که در سفرتان به این منطقه ییلاقی، نباید بازدید از آن را فراموش کنید. چرا باید از سوباتان بازدید کرد؟ اما در نظر داشته باشید که با توجه به این که باید به قلب جنگل بزنید، بهتر است که زمان بازدید خود را به ساعات روشنی هوا، موکول کرده و پیش از تاریک شدن هوا، از جنگل خارج شوید.

تجربه بازدید از دریاچه ولشت یکی از تجربههای ناب و بیمثال طبیعتگردی است. با توجه به اینکه فاصله بین ییلاق شکردشت تا سوباتان حدود هفت کیلومتر است، در عرض چند دقیقه میتوانید یکی دیگر از جاذبههای طبیعی تالش را به نظاره بنشینید. در این پارک هم جنگل و هم فلات وجود دارد. با وجود این که اکثر افراد فصول تابستان و بهار را برای رفتن به این آبشار انتخاب می کنند اما آبشار سنگان در فصل زمستان هم جلوه زیبایی دارد. در این فهرست سعی کردیم مناطقی را انتخاب کنیم که راه دسترسی مناسبی داشته باشند اما دور از شهرها و کمتر شناخته شده باشند. درگاه ملی آمار. بایگانیشده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲. این جاده طبیعت بینظیری دارد و در این جاده مناظر فوقالعادهای خواهید دید. در فصل پاییز دشت را در رنگارنگ ترین حالت ممکن خود و ریزش برگ ها مشاهده خواهید کرد. طبیعتگردان معمولاً بهار و تابستان به این منطقه سفر میکنند؛ ولی با توجه به اینکه این منطقه پوشش جنگلی دارد، در فصل پاییز هم زیبایی خیرهکنندهای خواهد داشت؛ در فصلی که برگ درختان به هزاران رنگ زیبای پاییزی تغییر رنگ میدهند. ییلاق سوباتان که در زبان محلی تالشی به آن «سووتون» میگویند، یکی از جاهای دیدنی تالش است. در رستورانهای آن، ميز و صندلیهایی از چوب درختان جنگلی گذاشته شده است و میتوانید غذاهای محلی هم سفارش دهید. در رستورانهای آن، میز و صندلیهایی از چوب درختان جنگلی گذاشته شده است و میتوانید غذاهای محلی هم سفارش دهید. بعد از تشكيل سازمان شكارباني و نظارت بر صيد در سال 1346، وظايف كانون شكار و از جمله اداره پارکهای حيات وحش به اين سازمان واگذار گرديد. شما میتوانید مهمان یک خانواده عزیز مازنی شوید و از غذاهای خوشمزه محلی لذت ببرید. سوپرمارکتها با لبنیات محلی تازه و غذاخوریهای محلی با گوشت گوسفندی تازه، برای صرف شام و ناهار مهیا است و اگر اهل کباب هستید، حتما کباب بازارچه سنتی را امتحان کنید.

فضای بازار، شبیه فضای بازارچه های آستاراست و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا می شود اما در سمت مقابل بازار پارچه نوشته کوچکی روی میله نصب شده است که روی آن نوشته است: «آب پری رویان».آبشار آب پری در ارتفاعات قرار دارد و جاده به سمت جنگل می رود. اما برخی دیگر، اعتقاد دارند «سو» در گویش تالشی به معنای «گلپر» و «وتون» به معنای روییدن است؛ بنابراین چون در این منطقه گلپر زیادی رویش میکند، اهالی تالش نام این ییلاق را سوووتون یا سوباتان گذاشتهاند. در وجه تسمیه سوباتان چنین می گویند که «سو» در زبان تالشی به معنی «گلپر» و «وتون» به معنی «روییدن» است و از آنجا که گلپر در قسمتهای مختلف این ییلاق میروید، نام آن را «سووتون» گذاشتهاند که به مرور زمان به سوباتان تغییر کرده است. این روستا به دشتهای شقایقش نیز شهرت دارد.در وجه تسمیه سوباتان چنین می گویند که «سو» در زبان تالشی به معنی «گلپر» و «وتون» به معنی «روییدن» است و از آنجا که گلپر در قسمتهای مختلف این ییلاق میروید، نام آن را «سووتون» گذاشتهاند که به مرور زمان به سوباتان تغییر کرده است. با وجود زیبایی خاص پاییزی که این منطقه را میآراید، سفر به این روستا در این فصل تقریبا غیرممکن خواهد بود. لذت از تماشای طبیعت زیبای این مسیر ییلاقی لذتی فراموش نشدنی خواهد بود.

برای رفتن به دشت دریاسر باید از جاده زیبای دوهزار که توسط درختان انبوه و سر به فلک کشیده احاطه شده، گذشت. پوشش گیاهی دشت لار بسیار غنی و خوب است. پنیر خیکی این روستا بسیار معروف است، چون از مخلوط شیر بز و گوسفند درست می شود. غار سوباتان در ضلع شمال شرقی منطقه بکر و سرسبز سوباتان واقع شده که به گنجخانه معروف است. غار گنجخانه بین صخرههایی به ارتفاع ۵ تا ۱۵ متر قرار دارد و عرض این دیواره صخرهای بیش از ۲۰۰ متر است. جهت طبخ این غذا، ابتدا آتشی درست میکنند و سپس چند قطعه سنگ تمیز از چشمه برمیدارند و در آتش قرار میدهند تا به طور کامل سرخ شود. ییلاق سوباتان تالش، این زیباترین جاهای دیدنی گیلان، در ۲۲ کیلومتری شهر «لیسار» و ۳۶ کیلومتری شهر «تالش» قرار دارد. به عبارتی زبان تالشی و تاتی را بازماندهای از گویشهای زبان پهلوی میدانند و شباهت زیادی به زبان اوستایی دارد. علتش را عدهای به خاطر وجود حفرهای در این منطقه ییلاقی که سیلابهای اطراف به سمتش جاری میشوند و در آن فرو میریزند، میدانند. من این اسب را فقط از فاصله دور دیده بودم، چون کوچک بودم و آن اسب قهوهای در چشمهایم بزرگ جلوه میکرد؛ اما وقتی پا به ییلاق سوباتان تالش گذاشتم و چند اسب را دیدم که بدون زین و آزاد برای خودشان میدوند و یالهایشان میان باد میرقصد، تازه فهمیدم خدا عجب موجود زیبایی خلق کرده است. فاصله این روستا تا دریاچه «نئور» فقط ۲۱ کیلومتر است و میتوانید همزمان با سفر به سوباتان از دریاچه هم بازدید کنید. آبشار ورزان واقع در چهار کیلومتری غرب سوباتان، از دیگر جاذبههایی است که بازدید از آن را نباید از دست بدهید. در کنار این کاروانسرا می توانید، چشمه ی آبی هم پیدا کنید که در تمام ایام سال حتی فصول گرم سال، آب بسیار خنکی دارد.

از این رو، این منطقه آباد شده و دارای اماکن تاریخی بسیار زیادی است. راسها معمولا دارای یک یا چند روزنه بودند که نور آتش از آنها خارج میشد. شیر گوسفند را در کاسهای مسی میریزند و بعد از آن سنگهای سرخشده در آتش را داخل کاسه شیر میندازند. در نزدیکی آن هم یک رود خروشان در جریان است که گفته میشود این قلعه قدیمی نام خود را از آن گرفته است. روستایی که در آن خبری از دکل برق و آنتنهای موبایل و آلودگی صوتی نیست. مسیری ماشینرو که اتومبیلهای سواری به سختی میتوانند در آن تردد داشته باشند و بیشتر مسافران با ماشینهای کمکدار و وانت نیسان این جاده را طی میکنند. به خاطر سختی و دشواری مسیر، استفاده از آن به گردشگران غیرحرفهای اصلاً پیشنهاد نمیشود. در باغ چمن میتوانید از امکاناتی نظیر دوچرخه سواری، ماهیگیری، اسب سواری و .. استفاده کنید. همچنین در پائین عکس، تونل زیر رودخانه و بر روی آن کانال هدایت رودخانه دیده میشود. همچنین رفتن به درون آن بسیار سخت بوده و تنها با کمک ابزار و تجهیزات کامل شدنی است. این باغ که مملو از داستان ها و مطالب خاص در پیرامون خود است، برای بازدید مکان بسیار مناسبی به نظر می رسد که می توانید به آن سر بزنید و از آن لذت ببرید. از بهترین ویژگیهای اقامتگاه های بومگردی در استان گیلان میتوان به سرو غذاهای محلی گیلان اشاره کرد که شهرتی جهانی دارند.اگر در سفر به آبشار ویسادار قصد اقامت در شهرهای اصلی را دارید میتوانید در شهر رشت یا رضوانشهر اقامت کنید و برای بازدید از آبشار ویسادار سفری یک روزه را ترتیب دهید.

منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: بهنام یوسفی)دریاچه نئور در غرب ییلاق سوباتان و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و مابین شهرستان تالش و خلخال و در مرز بین استان گیلان و اردبیل قرار دارد. دریاچه نئور در غرب ییلاق سوباتان و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و مابین شهرستان تالش و خلخال و در مرز بین استان گیلان و اردبیل واقع شده است. علاوه بر این، ده چشمه پر آب و زلال با عمق متوسط 3 تا5 لیتر نیز در این جنگل وجود دارند که از زیبایی های آن به شمار می آیند. در دوره جنگ جهانی دوم خیلی از قطارها به علت پر فشار بودن کارها به هم برخورد کرده یا از خط خارج شدند.خیلیها جان باختند اما برای من هیچ وقت اتفاق ناگواری رخ نداد چون همیشه دقت چاشنی کارم بود.25 اسفندماه سال 59 بازنشسته شدم، بعد از انقلاب در دوره جنگ نخستین قطاری که از پادگان ساری به سمت جبهههای جنوب حرکت کرد را من راندم. در ۵ کیلومتری شهر سیاهکل، تی تی کاروانسرا را پیدا میکنید. ییلاق سوباتان در فاصله 36 کیلومتری شمال غرب تالش و در فاصله 22 کیلومتری لیسار در ارتفاعات 1900 تا 2500 متری از سطح دریا واقع شده است. با رسیدن تابستان و گرم شدن هوا، این ییلاق تالشی یکی از مقاصد پرطرفدار در میان جاهای دیدنی گیلان خواهد شد. اگر از گرمای طاقتفرسای تابستان خسته شدهاید و میخواهید یک تجربه جدید، شگفتانگیز و فراموشنشدنی داشته باشید، منطقه ییلاقی سوباتان واقع در ارتفاعات تالش، یکی از بهترین گزینههای پیشرویتان در فصلهای بهار و تابستان، همراه با مراتع و چمنزارهای سرسبز و خرم، چشمههای پرآب، رودخانههای خروشان، آبشارهای کوچک و بزرگ، چشماندازهای رویایی و فانتزی خود میباشد.

آب این آبشار از چشمههای جنوبی کوه هارون سرچشمه میگیرد و قابل آشامیدن میباشد. این ییلاق پوشیده از چمنزار و گلزار و مملو از چشمههای گوارا و دامها و اسبهایی است که به اینطرف و آنطرف میروند. اگر در فصل بهار، بهخصوص اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد به این منطقه سفر کنید، با دشتهای مملو از گلهای وحشی و شقایق مواجه خواهید شد که هوش از سرتان میبرد. زمستانهای این منطقه، به خاطر سرمای شدید هوا و بارش سنگین برف، تقریباً خالی از سکنه بوده و در بهار، کلبههایش به تدریج رنگ و بوی زندگی به خود میگیرند. برای آشنایی با سوباتان و لذت از ماجراجویی در این ییلاق سرسبز تا پایان این مطلب از نشریه لیدوما با ما همراه باشید. چادرهای مسافرتی می تواند یک انتخاب عالی برای این پیک نیک یک روزه باشد تا شما برای خودتان یک محیط خصوصی داشته باشید. تا وقتی کوچک بودم باید با خانوادهام مسافرت میرفتم و آنها هم فقط یک جای همیشگی را برای سفر انتخاب میکردند، خانه مادربزرگم. اين بنا که در حال حاظر فقط برجهاي نگهباني آن مانده است، ۲۶۰ متر از سطح آب ارتفاع دارد و از آثار ملي ايران به قلمداد مي شود. یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری فیلبند و تفریحات آن طبیعت گردی در دل روستایی بر فراز ابرها و انواع پوشش گیاهی خاص است که روح انسان را نوازش می دهد. ییلاق سوباتان یکی از آن جاهایی است که اگر هزار بار هم بروم باز دلم هوس حال خوبش را میکند. اگر فرصت کردید به این روستای هزار ساله سر بزنید که زمانی محل اقامت میرزا کوچک خان بوده است. بازدیدی هم از گوری دره داشته باشید که بهخاطر گورستانهای هفت هزار سالهاش، از جاهای دیدنی سوباتان است. از امکانات اقامتی منطقه سوباتان که پیش روی شما قرار دارد میشود به خانههای روستایی که فاقد برق و گاز هستند یا برقشان توسط موتور برق تامین میشود اشاره کرد.

نیوزسل بازدید : 5009 پنجشنبه 13 مهر 1402 زمان : 21:50 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 133
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 18
 • آی پی دیروز : 33
 • بازدید امروز : 81
 • باردید دیروز : 122
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 619
 • بازدید ماه : 6,582
 • بازدید سال : 52,992
 • بازدید کلی : 101,219