loading...

نیوزسل

چه بیماری هایی باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟متخصص مغز و اعصاب پزشکی است که بیماری های مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی)، اعصاب محیطی و ماهیچه ها را درمان می کند. اختلالات عصبی می تواند شامل سرد

چه بیماری هایی باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟

متخصص مغز و اعصاب پزشکی است که بیماری های مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی)، اعصاب محیطی و ماهیچه ها را درمان می کند. اختلالات عصبی می تواند شامل سردرد، صرع، سکته مغزی، اختلالات حرکتی مانند لرزش یا بیماری پارکینسون باشد.

سیستم عصبی مرکز کنترل بدن شماست. این سیستم هر چیزی که فکر می کنید، احساس می کنید و انجام می دهید را کنترل می کند. یک متخصص مغز و اعصاب آناتومی، عملکرد و شرایطی را که بر اعصاب و سیستم عصبی شما تأثیر می گذارد، بررسی می کند.

اگر به موضوعاتی مانند اختلالات شایع نورودژنراتیو، چگونگی پیدا کردن یک متخصص مغز و اعصاب خوب علاقه دارید، می توانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.چه زمانی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می کنیم؟

بیماری های ناشی از مشکلات عصبی می تواند شامل بیماری ها و اختلالات عضلانی باشد که بر تفکر و رفتار فرد تأثیر می گذارد. قبل از مراجعه به متخصص مغز و اعصاب، لازم است بیماری خود را به درستی تشخیص دهید. یک پزشک عمومی چنین تشخیصی را می دهد.

اگر شرایط شما نیاز به جراحی داشته باشد، جراحان مغز و اعصاب که سیستم عصبی بدن را عمل می کنند، وضعیت شما را تشخیص داده و در صورت لزوم جراحی مناسب را انجام می دهند.

پزشک مغز و اعصاب شما را معاینه می کند، دستور آزمایش می دهد و بیماری شما را با دارو یا فیزیوتراپی درمان می کند. در ادامه این قسمت از مقاله، به برخی از مهم ترین عوامل رایج در بیماری های مغزی و عصبی می پردازیم که عبارتند از:

سردرد

سردرد یکی از بیماری هایی است که همه ما از آن رنج می بریم. در هنگام سردرد، احساس سوزش در سینوس ها، بالای سر، عضلات سر، گردن و شانه ها یا جمجمه و مغز می کنیم.

علائم سردردهای شدیدتر، مانند میگرن، ممکن است شامل استفراغ، سردرد بسیار شدید یا مداوم، سردردی که به طور ناگهانی ایجاد می شود یا دردی که در اثر استرس بدتر می شود، باشد. سردردی که از صبح زود شروع می شود می تواند با علائمی مانند تغییر در بینایی یا حتی یبوست همراه باشد.

درد مزمن

درد مزمن دردی است که ماه ها یا سال ها طول می کشد. این درد ممکن است نتیجه یک بیماری یا آسیب باشد، اما اگر بیشتر از حد معمول طول بکشد، ممکن است نشانه مشکل دیگری باشد.

اگر درد شدید نیست، می توانید ابتدا به پزشک مراجعه کنید. اگر این درد ضعف باشد، توانایی احساس اگر با علائم دیگری مانند مشکلات مثانه یا روده همراه باشد. ممکن است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

سرگیجه

سرگیجه انواع مختلفی دارد. فیزیولوژیست ها به راحتی سرگیجه را که نشانه ناراحتی است، درمان می کنند. سرگیجه باعث می شود احساس کنید شما یا چیزهای اطراف شما در حال چرخش هستند و در نتیجه تعادل ندارند.

اگر سرگیجه شما شدید است، بهتر است قبل از گرفتن وقت ملاقات با پزشک عمومی یا پزشک عمومی، از یک متخصص مغز و اعصاب ارجاع بگیرید.

بی حسی یا گزگز

سرگیجه یا سرگیجه می تواند به دلایل زیادی رخ دهد. برخی از علائم بیهوشی به گونه ای هستند که می توانند گردش خون را قطع کنند. با این حال، اگر ضعف ادامه یابد، به طور ناگهانی ظاهر شود یا فقط در یک طرف بدن باشد، ممکن است زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده باشد.

علائم بی حسی یا بی حسی مانند مواردی که شرح داده شد ممکن است علائم سکته مغزی باشد، در این صورت باید فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر فکر می کنید در حال سکته مغزی هستید، فوراً از پزشک کمک بگیرید.

ضعف

ضعف، که نیاز به مراقبت پزشکی دارد، با خستگی و درد عضلانی پس از پیاده روی طولانی یا بلند کردن اجسام سنگین متفاوت است. اگر ضعف عضلانی را تجربه کردید که بر توانایی عملکرد شما تأثیر می گذارد، یا اگر ضعف عضلانی سریع را تجربه کردید که در بازوها و پاهای شما شایع است، به پزشک خود مراجعه کنید. این درد می تواند ناشی از بیماری های جدی تری مانند سکته مغزی یا اختلالات سیستم عصبی باشد.

مشکلات حمل و نقل

مشکلات حرکتی مانند راه رفتن، تکان دادن یا حرکات ناخواسته، لرزش و غیره می تواند از علائم مشکلات سیستم عصبی باشد. اگر این اختلالات حرکتی در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند، بهتر است به یک متخصص مغز و اعصاب خوب مراجعه کنید.

در حالی که چیزی مانند لرزش می تواند یک عارضه جانبی دارو یا اضطراب باشد، اگر لرزش شما بر فعالیت های روزانه شما تأثیر می گذارد، مراجعه به متخصص مغز و اعصاب ممکن است درمان بیماری شما باشد.

عوارض

تشنج می تواند خفیف یا بسیار شدید باشد. علائم تشنج عبارتند از خیره شدن، از دست دادن هوشیاری، حرکات سریع دست ها و پاها، تنگی نفس، گیجی یا از دست دادن هوشیاری. برخی از تشنج ها می توانند در نتیجه قند خون پایین یا ترک مواد اعتیادآور رخ دهند. برای تشنج هایی که به طور ناگهانی یا بدون دلیل رخ می دهد، باید به پزشک مراجعه کنید.

پزشکان عمومی می توانند به شما در تعیین شدت تشنج کمک کنند، اما اگر تشنج شدید و تکرار شونده است، بهتر است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

مشکلات بینایی

یکی دیگر از مواردی که ممکن است بخواهید برای آن به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید، اختلال بینایی است که می تواند ناشی از افزایش سن یا سیستم عصبی باشد. اگر مشکل به طور ناگهانی ایجاد شد و در هر دو چشم ظاهر شد، پس از راهنمایی و معاینه چشم پزشک می توانید به یک متخصص مغز و اعصاب خوب مراجعه کنید.

مشکلات حافظه یا سردرگمی

تکلم، مشکلات شدید حافظه، تغییرات شخصیتی یا سردرگمی همه علائمی هستند که می توانند ناشی از ضعف یا مشکلات مغز، ستون فقرات و اعصاب باشند. برخی از علائم ممکن است به دلیل ناتوانی های یادگیری یا بیماری هایی مانند آلزایمر باشد. پزشک عمومی شما می تواند علائم شما را بررسی کند و سپس تصمیم بگیرد که آیا برای درمان بیماری خود به یک متخصص مغز و اعصاب نیاز دارید یا خیر. برای پرداخت

مشکل

بسیاری از مشکلات خواب، مانند دیر به رختخواب رفتن، آپنه خواب، یا داشتن اضطراب، کابوس، یا سایر مشکلات خواب، اختلالات عصبی هستند. نمونه ای از این وضعیت، نارکولپسی است، که یک اختلال ژنتیکی مزمن بدون علت شناخته شده است که می تواند سیستم عصبی مرکزی بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

بسیاری از این علائم می تواند بخشی از بیماری های عصبی باشد، اما اگر علائم اختلالات خواب شدید است یا اگر هنوز نمی توانید به توصیه های پزشک خانواده خود اعتماد کنید، به متخصص مغز و اعصاب یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. ممکن است ویزیت پزشک ضروری باشد.

بیماری های شایع مغز و اعصاب

اولین قدم برای درمان هر بیماری، تشخیص زودهنگام و تصمیم گیری های درمانی است. اختلالات ناشی از اختلالات مغزی و عصبی از این قاعده مستثنی نیستند، زیرا آگاهی و تشخیص اختلالات شایع مرتبط می تواند به درمان زودهنگام این اختلالات کمک کند.

بیماری ها، اختلالات و آسیب هایی که بر بدن تأثیر می گذارند اغلب نیاز به مدیریت و درمان توسط متخصص مغز و اعصاب دارند. از آنجایی که بیماری های ناشی از استرس می تواند برای فرد خطرناک باشد، بهتر است این گونه بیماری ها را مطالعه کرده و سپس به پزشک مراجعه کنید.

برخی از شایع‌ترین مشکلات عصبی که یک متخصص مغز و اعصاب می‌تواند درمان کند عبارتند از:

بنابراین

سردرد

تهوع و استفراغ.

تشنج

غش کردن

نا برابر

اختلال در رفتار شخصی

مشکل در تنفس

مشکل دیدن

ضعف عضلانی

پارکینسون

اختلال خواب

تکان دادن

از شوک، آسیب یا شوک اجتناب کنید

اختلالات خوردن و بلع

آزمایشات مورد نیاز برای بیماری های مغزی و عصبی

اولین قرار ملاقات شما با متخصص مغز و اعصاب با سؤالاتی در مورد سابقه پزشکی شما آغاز می شود. پزشک شما می خواهد علائم شما و مدت زمان طول کشیده اختلال عصبی شما را بداند.

پزشکان ممکن است از شما در مورد هر متخصص دیگری که دیده‌اید یا درمان‌هایی که امتحان کرده‌اید بپرسند و سپس یک معاینه فیزیکی داشته باشید که شامل آزمایش‌هایی برای موارد زیر است:

سطح هماهنگی و تعادل؛

ظهور عواطف و رفتارهای خاص؛

حالات مختلف ذهنی؛

قدرت بدن و قدرت عضلانی.

بسته به علائم و معاینه فیزیکی، متخصص ممکن است آزمایش‌های اضافی را تجویز کند. این آزمایش ها ممکن است شامل تصویربرداری یا انواع دیگر تست های تشخیصی باشد. همچنین ممکن است برای کمک به متخصص مغز و اعصاب در تشخیص علائم شما به چندین آزمایش نیاز داشته باشید. اگر این آزمایش ها را انجام ندهید، متخصص مغز و اعصاب شما ممکن است یک یا چند آزمایش مشابه را تجویز کند.

انواع تست های تصویربرداری

بسته به نوع بیماری، انواع مختلفی از آزمایش ها یا آزمایش های تصویربرداری توسط متخصصان مغز و اعصاب تجویز می شود. این تست ها عبارتند از:

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

MRI از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی و امواج رادیویی برای گرفتن عکس از داخل مغز شما استفاده می کند. این آزمایش می تواند به یک متخصص خوب در تشخیص و بررسی تورم و سایر آسیب ها کمک کند.

توموگرافی کامپیوتری (CAT یا CT Scan)

سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری از ترکیبی از اشعه ایکس و فناوری تصویربرداری کامپیوتری برای ایجاد تصاویر دقیق از داخل بدن شما استفاده می کند. این آزمایش، که در بین متخصصان مغز و اعصاب بسیار رایج است، به پزشکان اجازه می دهد تا هر گونه ناهنجاری را که ممکن است باعث علائم شما شود، بررسی کنند.

انواع مطالعات تشخیصی

یک متخصص مغز و اعصاب بسته به نوع بیماری شما انواع مختلف آزمایش یا آزمایش را به شما می دهد. این تست ها عبارتند از:

سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال (TCD)

TCD آزمایشی است که از امواج صوتی برای اندازه گیری جریان خون در مغز استفاده می کند.

الکتروانسفالوگرام (EEG)

در طی EEG، الکترودهایی بر روی پوست سر شما قرار می گیرند تا فعالیت الکتریکی مغز شما را اندازه گیری کنند.

الکترومیوگرافی عصبی عضلانی تپی کاپنا (EMG)

EMG با وارد کردن یک سوزن کوچک در عضله برای اندازه گیری عصب و ثبت فعالیت الکتریکی در عضله انجام می شود.

ستون فقرات کمری

در حین پونکسیون کمری، کمر شما بی حس می شود و متخصص مغز و اعصاب مایع را از ستون فقرات شما تخلیه می کند. این به بررسی بیماری ها و سایر شرایطی که بر ستون فقرات شما تأثیر می گذارد کمک می کند.

چگونه یک روانپزشک خوب پیدا کنیم؟

هنگام جستجوی یک متخصص مغز و اعصاب خوب، گواهی بورد یکی از مهم ترین عوامل است. به حساب آوردن. این گواهی به شما می گوید که پزشک دارای تحصیلات، مهارت و تجربه لازم برای ارائه مراقبت های بهداشتی در زمینه مغز و اعصاب است.

در مرحله دوم، تجربه یک متخصص مغز و اعصاب خوب را در نظر بگیرید. هر چه یک متخصص مغز و اعصاب تجربه بیشتری در مورد یک بیماری خاص داشته باشد، نتیجه درمان شما بهتر است.

یک متخصص مغز و اعصاب را انتخاب کنید که بتوانید با او در مورد بیماری صحبت کنید. بیماری های ناشی از اختلالات عصبی پیچیده هستند و نیاز به ارتباط دقیق و قابل اعتماد بین متخصص مغز و اعصاب و بیمار دارند.

اگر نظراتی در مورد پزشکتان در وب سایت های مربوطه وجود دارد، بهتر است آنها را بخوانید و بر اساس نظرات مثبت و منفی تصمیم نهایی خود را بگیرید.

در اینجا بهترین متخصصان مغز و اعصاب را که تجربه خوبی در زمینه پزشکی در این زمینه دارند به شما معرفی می کنیم. این متخصصان بهترین گزینه های درمانی را برای شما پیشنهاد می کنند.

نیوزسل بازدید : 2592 شنبه 20 خرداد 1402 زمان : 18:53 نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 105
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 11
 • آی پی دیروز : 38
 • بازدید امروز : 112
 • باردید دیروز : 398
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 1,052
 • بازدید ماه : 617
 • بازدید سال : 15,484
 • بازدید کلی : 63,711